ЕДНОДНЕВНА ОБУКА на тема „МАТЕРИЈАЛИ ЗА ПОДГОТОВКИ ЗА ПОЛАГАЊЕ НА СТРУЧЕН ИСПИТ ПО БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА ( СЛ.ВЕСНИК НА Р.МАКЕДОНИЈА БР.138 )” PDF Печати Е-пошта
Напишано од Македонско Здружение За Заштита При Работа   
Петок, 27 Мај 2016 13:07

Почитувани,

Со цел да им се овозможи соодветна стручна подготовка на лицата кои се имаат пријавено за полагање на стручен испит по безбедноста и здравјето при работа, Стопанската комора на Македонија на 28 јуни 2016 година, во соработка со Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР), ќе се реализира еднодневан обука на тема: „МАТЕРИЈАЛИ ЗА ПОДГОТОВКИ ЗА ПОЛАГАЊЕ НА СТРУЧЕН ИСПИТ ПО БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА ( СЛ.ВЕСНИК НА Р.МАКЕДОНИЈА БР.138 )”.

Последно освежено на Понеделник, 30 Мај 2016 12:42
Повеќе...
 
 

МОТ

КОНВЕНЦИИ И ПРЕПОРАКИ ЗА БЗР

ILO Safety and Health in Agriculture

Канцеларијата на Меѓународната организација на труд (МОТ), Скопје издаде нова публикација.
Повеќе

ПРОЕКТИ

АКТУЕЛНИ И РЕАЛИЗИРАНИ ПРОЕКТИ НА МЗЗПР
ILO Safety and Health in Agriculture

Овозможување на образование за БЗР користејќи добра пракса и
искуства од БЗР институции од ЕУ..
Повеќе

НАСТАНИ

28 АПРИЛ СВЕТСКИ ДЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА

Македонското здружение за заштита при работа и оваа година, ќе го одбележи 28 Април...
Повеќе

МЗЗПР НОВОСТИ

(06/22/16) Конфереција за одредбите од Упатството на повикот за предлози за регионалните долгорочни проекти (LTGs)

Почитувани, Денес започна Конфереција за одредбите од Упатството на повикот за предлози за регионалните до...
Повеќе

(06/15/16) Интервју со Карољи Ѓорги - Интернационален секретар на Конфедерацијата на Синдикати на Унгарија

Во рамките на обуките за основни стандарди за БЗР, застапувачки и лобирачки вештини на претставниците на вр...
Повеќе

(06/10/16) Спроведени обуки за зајакнување на капацитетите за безбедност и здравје при работа

  Спроведени обуки за зајакнување на капацитетите за безбедност и здравје при работа   10/06/2016 Во период...
Повеќе

(06/07/16) Oглас за ангажирање на 1 (едно) лице за работна позиција

Почитувани,   Македонското здружение за заштита при работа во рамките на проектот “Зголемување на капацит...
Повеќе

(05/27/16) ЕДНОДНЕВНА ОБУКА на тема „МАТЕРИЈАЛИ ЗА ПОДГОТОВКИ ЗА ПОЛАГАЊЕ НА СТРУЧЕН ИСПИТ ПО БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА ( СЛ.ВЕСНИК НА Р.МАКЕДОНИЈА БР.138 )”

Почитувани, Со цел да им се овозможи соодветна стручна подготовка на лицата кои се имаат пријавено за полага...
Повеќе

EU OSHA

(03/23/16) Second European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks (ESENER-2)

Second European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks (ESENER-2) First findings EU-OSHA’s second Europe-wide establishment survey aims to assist workplaces to deal more effectively w...
Повеќе

(02/10/16) Кампањата Здрави работни места за 2016-2017

Безбедни и здрави работни услови, за време на работниот век, се клучни за сите работници, за економијата и за...
Повеќе

(01/21/16) Електронски Изданија на Англиски и други јазици

Следните изданија на стручна литература кои се достапни на Англиски и други јазициЧ The e-fact “Maintenance and Hazardous Su...
Повеќе

(12/02/15) БИЛТЕН ОД КАМПАЊАТА ЗА ЗДРАВИ РАБОТНИ МЕСТА 2014 - 2015

  Во овој билтен се збогуваме со Кампањата за здрави работни места, управување со стресот. Се надеваме ...
Повеќе

(11/24/15) Е - факти: Алатки за управување со наноматеријали на работното место

Е - факти: Алатки за управување со наноматеријали на работното место Овој е – податок, всушност, веќе е о...
Повеќе

Безбедност при работа - Неверојатно но вистинито!

НЕСРЕЌИ ПРИ РАБОТА

(06/22/16) Менувал ќерамиди, паднал и починал

Менувал ќерамиди, паднал и починал Несреќен случај се случил вчера во битолското село Стрежево-Б...
Повеќе

(06/20/16) Повреден при работа со трактор

Прилепчанец работел со трактор на Задушница, за малку ќе платеше со живот Вчера околу 10...
Повеќе

(06/14/16) Нападнат сопственик на кабаре во Битола

Вчера околу 03.00 часот во Битола на ул. „Широк Сокак“, во кабаре „Император“, непознати сторители без повод и...
Повеќе

(06/14/16) Тројца работници се затруле со јаглерод моноксид во РЕК – Битола

Тројца работници се повредени во несреќа што денеска се случила во РЕК – Битола. Како што дознаваме, работн...
Повеќе

(06/10/16) Повредени четворица полицајци

Тежок инцидент во Тетово: Повредени четворица полицајци, двајца од нив пренесени на скопските клиники ...
Повеќе

(06/10/16) Повреден жител на Дрслајца

При чистење на машина за подлоги повреден жител на Дрслајца Нa 10.06  во 18.00 часот во СВР-Охрид, доктор од МЦ О...
Повеќе

(06/09/16) Паднал од скеле додека работел на својата куќа

Додека работел на фасада на куќа паднал од скеле Вчера околу 13.30 часот во скопското село Мралино 63...
Повеќе

(06/09/16) Дрвокрадец удрил полицаец

Дрвокрадец удрил полицаец и се обидел да избега На 7 јуни околу 19.30 часот во скопското село 'Ржаничин...
Повеќе

(06/08/16) Полицаец нападнат на синоќешните протести во Скопје

Полицаец нападнат на синоќешните протести во Скопје Полициски службеник вчера во 18:40 часот бил удрен од н...
Повеќе

(06/08/16) Додека работел на фасада на куќа паднал од скеле

Додека работел на фасада на куќа паднал од скеле Вчера околу 13.30 часот во скопското село Мралино 63-годи...
Повеќе

МОТ (ILO CIS)

(12/24/14) КАТАЛОГ НА ОБУКИ НА МОТ

Меѓународната организација на трудот (МОТ) сподели каталог на обуки кои тие планираат да ги спроведат во теко...
Повеќе

(01/13/14) СЕКОИ 15 СЕКУНДИ, РАБОТНИК УМИРА ОД НЕСРЕЌА ИЛИ БОЛЕСТ ПОВРЗАНА СО РАБОТНОТО МЕСТО

Секои 15 секунди, работник умира од несреќа или болест поврзана со работата. Секои 15 секунди, 160 работници дож...
Повеќе

(01/10/14) ИНТЕРЕСНИ ИСТРАЖУВАЊА ОД ILO ЗА ВРАБОТУВАЊЕТО И ГУБЕЊЕТО НА РАБОТНОТО МЕСТО

ВЕРОЈАТНОСТ ДЕКА ОНОЈ КОЈ БАРА РАБОТА ЌЕ СЕ ВРАБОТИ ВО РОК ОД ЕДНА ГОДИНА (искажана во проценти) ВЕРОЈАТНОСТ ...
Повеќе

(12/03/13) АНТОНИО ГРАЦИОЗИ НОВ ДИРЕКТОР НА ILO DWT/CO - БУДИМПЕШТА

Антонио Грациози е нов директор на Тимот за техничка подршка за пристојна работа и Државната канцеларија на I...
Повеќе

(11/15/13) 51-ВИ СОСТАНОК НА ILO КОЛАБОРАТИВНИТЕ ЦЕНТРИ (11-12 НОЕМВРИ, 2013), ТОРИНО

На 11 и 12 ноември, 2013 година, се одржа 51-виот состанок на Колаборативните центри на Меѓународната организација ...
Повеќе
mzzprmosha youtube канал
МЗЗПР член на
image002

ДРУГИТЕ ЗА ЗПР

ГРУПАЦИЈА ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА - НОВА ИНИЦИЈАТИВА ПРЕД УСТАВНИОТ СУД СО ДРУГО ОБРАЗЛОЖЕНИЕ

На седница на Групацијата за безбедност и здравје при работа одржана на 27.02.2015 година се расправаше по реализираните активности по  покренатата иницијатива пред У...
Повеќе

ПЕТ НЕСРЕЌИ ПРИ РАБОТА САМО ЗА ЕДНА СЕДМИЦА

Црн работнички биланс Момчето Н.М. од скопското село Батинци, кое минатата недела почина откако беше затрупано од одрон при вршење ископ на земја со багер, е послед...
Повеќе

ПАРИЧНА КАЗНА ИЛИ ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ОДГОВОРНИТЕ ЗА ТРАГЕДИЈАТА

Државниот инспекторат за труд вчера поднесе кривична пријава за фабриката „Ицемак“ од Сопиште, каде што пред десетина дена во експлозија двајца работници загина...
Повеќе

НАЈМАЛКУ 68 ЛИЦА ЗАГИНАА ВО ЕКСПЛОЗИЈА ВО ФАБРИКА ВО КИНА

Најмалку 68 лица утрово загинаа, а повеќе од 120 се повредени во експлозија во фабрика за авто-делови за американски произведувачи на автомобили во градот Куншан, во и...
Повеќе

РАБОТНИЦИ ВО САМСУНГ РАБОТАТ ПРЕКУВРЕМЕНО И БЕЗ ЗАШТИТА

Прочитајте ја информацијата за работниците во Самсунг кои работат прекувремено и без заштита.   ...
Повеќе

Календар на настани

Последен месец Јуни 2016 Следен месец
П В С Ч П С Н
week 22 1 2 3 4 5
week 23 6 7 8 9 10 11 12
week 24 13 14 15 16 17 18 19
week 25 20 21 22 23 24 25 26
week 26 27 28 29 30

МЗЗПР - Најава

MAKKONTROL_logo

MAKKONTROL_logo

МЗЗПР RSS

RSS инфо - прикажи
 • Macromates TextMate MAC jetzt noch kaufen
 • Corel Paintshop Photo Pro X4 kaufen auf rechnung
 • Windows Server 2012 Essentials original kaufen
 • Nik Software Silver Efex Pro 2 preise österreich
  Xilisoft Video To Audio Converter 5.1 nur lizenz kaufen
 • Rosetta Stone - Learn German (Level 1, 2, 3, 4 & 5 Set) studentenrabatt
 • Microsoft Office 2007 Ultimate kaufen pcfritz
  МАКЕДОНСКО ЗДРУЖЕНИЕ ЗА ЗАШТИТА ПРИ РАБОТА

  ул. 29 ноември бр.50, 1000 Скопје, Македонија
  поштенска адреса: поштенски фах 908
  tel./fax: +389 (0)2 / 2774 868

  www.mzzpr.org.mk | kontakt@mzzpr.org.mk